7 powodów porzucenia terapii CPAP

Skontaktuj z nami 501 767 848

7 reasons to abandon cpap therapy

7 powodów porzucenia terapii CPAP

Spis treści:

  1. Źle dobrana maska
  2. Niewłaściwy poziom nawilżenia powietrza
  3. Brak przyzwyczajenia do stosowania aparatu
  4. Lekceważenie konieczności używania aparatu CPAP
  5. Przecieki powietrza/wody
  6. Złe używanie aparatu
  7. Aparat lub akcesoria wymagają wymiany
  8. Podsumowanie

Terapia aparatem CPAP (Ciągłe Dodatnie Ciśnienie w Drogach Oddechowych) może być kluczem do poprawy jakości snu i zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na bezdech senny. Niemniej jednak, czasami pomimo najlepszych intencji, terapia CPAP może być odrzucona. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec? Oto 7 głównych powodów, dla których terapia CPAP może być odrzucona, oraz wskazówki, jak te wyzwania pokonać.

Źle dobrana maska

Wybór odpowiedniej maski to kluczowy krok do skutecznej terapii CPAP. Nieodpowiedni model lub nieodpowiednie dopasowanie może prowadzić do dyskomfortu i frustracji. Warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać maskę odpowiednią do Twoich potrzeb.
Przede wszystkim sprawdź czy oddychasz nosem czy ustami. Jeśli oddychasz ustami najodpowiedniejsza będzie maska ustno-nosowa. Jeśli oddychasz przez nos możesz wybrać jedną z masek nosowych lub podnosowych.

Maski podnosowe i nosowe będą też wygodniejsze, gdy śpisz na boku lub brzuchu.

Kolejny ważny krok to właściwe dopasowanie maski. Sprawdź czy maska nie jest zbyt duża, gdyż źle przylegająca maska będzie przepuszczać powietrze co może powodować np. podrażnienie spojówek. Zbyt mała maska będzie uciskać nos i utrudniać oddychanie, a w przypadku masek ustno-nosowych może przesuwać się do góry na usta i powodować przecieki powietrza.

Następnie zastanów się czy chcesz żeby przewód powietrzny od aparatu był podłączony do maski od przodu czy na czubku głowy. Większość masek posiada z przodu kolanko obrotowe, do którego podłącza się przewód powietrzny od aparatu. Niektóre z nich mają specjalnie skonstruowany i zintegrowany z maską przewód powietrzny, który kolanko do podłączenia przewodu z aparatu ma na czubku głowy. Dotyczy to zarówno masek podnosowych jak i ustno-nosowych.

Niewłaściwy poziom nawilżenia powietrza

Nawilżacz powietrza w aparacie CPAP może pomóc uniknąć podrażnień dróg oddechowych. Jeśli odczuwasz suchość w ustach lub gardle, warto dostosować poziom nawilżenia. W nawilżaczu znajduje się grzałka, która nieznacznie podgrzewa wodę. Nie należy jednak spodziewać się ciepłego powietrza. Chodzi o zwiększenie wilgotności, a nie ocieplenie powietrza. Wilgotność powietrza można ustawić pomiędzy 1 a 8 (w zależności od producenta i modelu). Najlepiej zacząć od ustawień fabrycznych i ewentualnie zmniejszać lub zwiększać poziom nawilżenia. Jeśli mimo stosowania nawilżacza nadal odczuwasz suchość w ustach i nosie to sygnał, że poziom nawilżenia jest za niski. Jeśli w masce zacznie gromadzić się woda, należy zmniejszyć poziom nawilżenia.

Nawilżacz powietrza przyda się zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy powietrze w domu jest mocno przesuszone.

Uzupełniając wodę w nawilżaczu weź pod uwagę, że im wyższe ciśnienie terapeutyczne i poziom nawilżenia tym więcej wody zostanie zużyte podczas pracy aparatu.

Dobrze nawilżone powietrze poprawi komfort i skuteczność terapii.

Brak przyzwyczajenia do stosowania aparatu

Nowa rutyna snu może wymagać czasu na przyzwyczajenie się. Zacznij od pozytywnego nastawienia. Jeśli stosowałeś już aparat w szpitalu lub przez kilka dni w domu, to zapewne zauważyłeś różnicę w samopoczuciu. Aparat ma Ci pomóc wrócić do zdrowia dlatego warto codziennie próbować z nim spać mimo początkowych niepowodzeń.

Możesz założyć maskę do czytania książki lub oglądania telewizji żeby się z nią zaprzyjaźnić. Nie będzie Ci tak przeszkadzać, gdy założysz ją do spania.

Nawet jeśli w nocy nieświadomie zdejmiesz maskę i obudzisz się bez niej, nie stresuj się tą sytuacją. Wieczorem spróbuj ponownie.

Lekceważenie konieczności używania aparatu CPAP

Unikaj skracania czasu terapii lub rezygnacji w weekendy. Aparat CPAP przeznaczony jest do terapii obturacyjnego bezdechu sennego. Nie zapominaj, że konsekwencje bezdechu sennego są poważne. Aparaty CPAP pomagają utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, redukują wystąpienie problemów związanych z  krążeniem, a także ryzyko wystąpienie zawału czy udaru.

Dodatkowo skuteczna terapia CPAP przywraca spokojny, relaksujący sen, a to przekłada się na lepszą jakość życia i lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Wielu klientów potwierdza przypływ energii, rzadsze wstawanie w nocy, brak bólu głowy, lepszą koncentrację i większą chęć na aktywności, które były ograniczone przez skutki bezdechu sennego.

Przecieki powietrza/wody

Przecieki powietrza w maskach to zjawisko normalne, ale nadmierne przecieki mogą wpłynąć na skuteczność terapii. Upewnij się, że maska jest prawidłowo dopasowana i nie jest zbyt luźna. Co tydzień sprawdź czy paski mocujące maskę nie rozciągnęły się nadmiernie. Paski będą się rozciągać z biegiem czasu, jeśli nie będziesz mógł zapobiec przeciekom z tego powodu to znak, że trzeba je wymienić. Paski wymienia się średnio co 6 miesięcy.

Pamiętaj o codziennym myciu silikonu, który przylega do twarzy.

Jeśli podczas terapii otwierasz usta, a używasz maski nosowej możesz skorzystać z pasów lub plastrów podtrzymujących brodę. A jeśli to rozwiązanie wydaje się być zbyt uciążliwe, pomyśl o wymianie maski na ustno-nosową.

Przecieki powietrza mogę być również spowodowane uszkodzeniem maski lub przewodu powietrznego. W takim przypadku konieczna jest ich wymiana.

Może się zdarzyć, że w przewodzie powietrznym zacznie skraplać się woda. Sprawdź poziom nawilżenie ustawiony w aparacie i dostosuj do temperatury w pokoju.

Jeśli problem się nasila, skonsultuj się z fachowcem.

Złe używanie aparatu

Dokładne zapoznanie się z obsługą aparatu CPAP jest kluczowe.  Upewnij się, że wiesz, jak go prawidłowo włączyć, wyłączyć oraz jak dbać o jego czyszczenie. Każda osoba kupująca u mnie aparat przechodzi szkolenie jak obsługiwać aparat oraz maskę.

Pamiętaj o prawidłowym dopasowaniu maski i o jej myciu. Sprawdzaj stan filtrów powietrza i nie używaj aparatu bez filtra.

Jeśli używasz nawilżacza powietrza, pamiętaj o myciu i ewentualnym odkamienianiu pojemnika.

Aparat lub akcesoria wymagają wymiany

Aby utrzymać aparat w dobrym stanie, staraj się przestrzegać zaleceń producenta odnośnie wymiany filtrów, wężyków czy innych części aparatu.
Długość „życia” aparatu waha się od 5 do 7 lat.

Maski CPAP powinny być wymieniane raz w roku, mogą być wymienione po 6 miesiącach.

Uprząż do masek CPAP rozciągnie się po 6 miesiącach używania.

Filtry powietrza – w jednych aparatach są do mycia, w innych do wymiany. Zapoznaj się z instrukcją żeby sprawdzić jak długo możesz używać ten sam filtr. Koniecznie go wymień jeśli zmienił kolor na szary. Palenie papierosów, domowe zwierzęta lub zanieczyszczona okolica mogą skrócić czas przydatności filtra.

Podsumowanie

Ważne jest, aby pamiętać, że terapia CPAP może przynieść ogromne korzyści zdrowotne i poprawić jakość życia. Jeśli napotkasz wyzwania na swojej drodze, nie zrażaj się – istnieją specjaliści, którzy służą pomocą. Pamiętaj, że wytrwałość to klucz do sukcesu w walce z bezdechem sennym. Twój sen i zdrowie tego zasługują.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach podaj swój adres e-mail:

Administratorem danych osobowych jest Sanora Agata Rudnicka (Bartoszycka 25, 04-923 Warszawa), kontakt: info@sanora.pl. Dane będziemy przetwarzać w celach marketingowych, w tym do przesyłania newsletterów. Możesz zawsze cofnąć zgodę na komunikację marketingową. Masz także prawo: dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia, a także złożenia skargi dotyczącej przetwarzania danych. W naszej polityce prywatności dowiesz się więcej o tym, jak chronimy Twoje dane.

Facebook
Dołącz do naszej społeczności
Śledź nasze social media i nie przegap najnowszych wiadomości.

© 2024 Shopetry